| Type: | Amateur VHF/UHF transceiver |
| Frequency range: | 144-146 / 430-440 MHz (Europe) 144-148 / 430-450 MHz (USA) 5/10/12.5/20/25 KHz steps |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 50/40 W Lo: 5/5 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 0.6 A TX: Max 10 A |
| Impedance: | 50 ohms |
| Dimensions (W*H*D): | 150*50*180 mm |
| Weight: | 2.0 Kg |
| Manufactured: | 1989-199x (Discontinued) |
| Other: | Detachable front panel. Twin RX New price 1989 in Sweden: 8495:- SEK |
