
| Type: | Amateur VHF/UHF transceiver |
| Frequency range: | 144-146 / 430-440 MHz (10 m, 6 m or 23 cm options) |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 50/35 W Mid: 10/10 W Lo: 5/5 W |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 1.2 A TX: Max 11.5 A |
| Impedance: | 50 ohms |
| Dimensions (W*H*D): | 150*50*175 mm |
| Weight: | 1.5 Kg |
| Manufactured: | 1994-199x (Discontinued) |
| Other: | 101 memories. Triple RX New price 1995 in Sweden: 11233:- SEK |
