
Palmare Standard C500 Bibanda 144/430 Mhz
| Type: | Amateur VHF/UHF transceiver |
| Frequency range: | 144-148 / 430-440 MHz (5/10/12.5/20/25/50 KHz steps) |
| Mode: | FM (15 KHz) |
| RF Power output: | Hi: 3-5 W (depending on voltage) Lo: 400 mW |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 5.5-16 VDC |
| Current drain: | RX: 35-150 mA TX: Max 1.3 A |
| Impedance: | 50 ohms, BNC |
| Dimensions (W*H*D): | 60*173*34 mm |
| Weight: | 490 gr (including batteries and antenna) |
| Manufactured: | 19xx-19xx |
| Other: | 20 memories. Full duplex possibility. CTCSS and DTMF option |
