
Trasportabile VHF
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | 144-148 MHz |
| Mode: | FM/SSB/CW |
| RF Power output: | 1 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | FM: 25 KHz (-60 dB) SSB/CW: 4.2 KHz (-60 dB) |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 9.6-16 VDC |
| Current drain: | RX: 100-600 mA TX: Max 500 mA |
| Impedance: | 50 ohms, BNC & SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 129*52*191 mm |
| Weight: | 1.25 Kg |
| Manufactured: | Japan, 1981-198x (Discontinued) |
| Other: | 5 memories |
