
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | 144-146 MHz |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 25 W Lo: 3 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: 600 mA TX: Max 6 A |
| Impedance: | 50 ohms |
| Dimensions (W*H*D): | 140*40*162 mm |
| Weight: | 1.2 Kg |
| Manufactured: | 1985-19xx (Discontinued) |
