
Yaesu FT-211R / RH - RICETRASMETTITORE VHF VEICOLARE
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | 144-146 MHz (12.5/25 KHz steps) |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 45 W Lo: 5 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: 450-700 mA TX: Max 9 A |
| Impedance: | 50 ohms, SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 160*50*175 mm |
| Weight: | 1.5 Kg |
| Manufactured: | 1987-19xx (Discontinued) |
| Other: | New price 1989 in Sweden: 3995:- SEK |
