
Yaesu FT-208R - RICETRASMETTITORE PORTATILE VHF
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | 144-146 MHz (Europe) 144-148 MHz (USA) |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi 2.5 W Lo 0.3 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 10.8 VDC (Max 13.0 VDC) |
| Current drain: | RX: Max 150 mA TX: Max 700 mA |
| Impedance: | 50 ohms, BNC |
| Dimensions (W*H*D): | 61*168*49 mm |
| Weight: | 720 gr |
| Manufactured: | 1981-198x (Discontinued) |
