The Yaesu FT-100D built on this success of the widely acclaimed FT-100, adding the convenience of factory installed modules for the ham on the go. The FT-100D is a miniature mobile transceiver that provides coverage of the 160 to 6 meter bands plus the 144 MHz and 430 MHz bands! The ultra-compact FT-100D has an easy-to-read LCD display. This radio combines a unique, user-friendly front panel with high-tech features like DSP to provide performance well above many base stations. And look at the receive coverage: 0.1-76, 108-174 and 420-512 MHz. Refinements include: IF shift, IF NB, dual VFO's, keyer, 300 memories and CTCSS. Plus you get DSP bandpass filter, notch filter, noise reduction and equalizer. There are dual SO-239 antenna pigtails on the rear panel.
Improvements over the original FT-100 version include:
* TCXO-8 for incredible ±1 PPM stability. Great during digital mode work.
* XF-117C 500 Hz 8-Pole Crystal filter for superb CW selectivity.
* FTS-27 CTCSS Decoder Unit for quiet FM monitoring.
* New larger, high quality speaker for outstanding audio.
Includes MH36B6JS DTMF hand mic. Only 6.3 x 2.1 x 8.1 inches. Click here for specifications.
Yaesu FT-100D with DSP
YAESU FT-100D HF/50MHz/VHF/UHF All-mode Transceiver
| Type: | Amateur HF/VHF/UHF transceiver |
| Frequency range: | 10-160 m + WARC / 50-54 / 144-146 / 430-440 MHz |
| Mode: | AM/FM/SSB/CW |
| RF Power output: | 100/100/50/20 W (25/25/12.5/5 W AM) |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 1.6 A TX: Max 22 A |
| Impedance: | 50 ohms |
| Dimensions (W*H*D): | 160*54*205 mm |
| Weight: | 3.0 Kg |
| Manufactured: | 2000-200x (Discontinued) |
| Other: | DSP, CTCSS |
