Ricetrasmettitore hf

| Type: | Amateur HF transceiver |
| Frequency range: | TX: 10-160 m + WARC RX: 0.1-30 MHz |
| Mode: | AM/SSB/CW (FM option) |
| RF Power output: | SSB/CW: 100 W AM: 25 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 1.4 A TX: Max 20 A |
| Impedance: | 50 ohms, SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 238*93*243 mm |
| Weight: | 4.5 Kg |
| Manufactured: | 1993-199x (Discontinued) |
| Other: | New price 1994 in Sweden: 10025:- SEK |
