
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | 50-54 MHz |
| Mode: | AM/FM/SSB/CW |
| RF Power output: | 10 W (AM: 5 W) |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC or mains 120/240 VAC |
| Current drain: | RX: 0.8 A TX: Max 4 A |
| Impedance: | 50 ohms |
| Dimensions (W*H*D): | 278*124*320 mm |
| Weight: | 11 Kg |
| Manufactured: | Japan, 197x-197x (Discontinued) |
