
| Type: | Amateur HF transceiver |
| Frequency range: | TX: 10-160 m + WARC RX: 0.030-30 MHz |
| Mode: | AM/SSB/CW |
| RF Power output: | AM: 2-40 W SSB/CW: 5-100 W |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 2 A TX: Max 20 A |
| Impedance: | 50 ohms, SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 240*95*239 mm |
| Weight: | 3.8 Kg |
| Manufactured: | Japan, 2000-200x |
| Other: | 101 memories. DSP (UT-106) and speech synthesizer (UT-102) options New price 2000 in Sweden: 11800:- SEK New price 2008 in Sweden: 8300:- SEK |
