
| Type: | Amateur VHF transceiver |
| Frequency range: | TX: 144-146 MHz RX: 138-174 MHz |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 25 W Lo: 5 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 13.8 VDC |
| Current drain: | RX: Max 800 mA TX: Max 6 A |
| Impedance: | 50 ohms, SO-239 |
| Dimensions (W*H*D): | 140*50*137 mm |
| Weight: | 850 gr |
| Manufactured: | Japan, 1988-1990 (Discontinued) |
| Other: | 20 memories New price 1988 in Sweden: 3790:- SEK |
