
| Type: | Professional land mobile transceiver |
| Frequency range: | 136-174 MHz |
| Mode: | FM |
| RF Power output: | Hi: 5 W Lo: 1 W |
| Receiver system: | N/A |
| Sensitivity: | N/A |
| Selectivity: | N/A |
| Image rejection: | N/A |
| Voltage: | 7-16 VDC |
| Current drain: | RX: 70-250 mA TX: Max 1.3 A |
| Impedance: | 50 ohms, TNC |
| Dimensions (W*H*D): | 65*196*38 mm |
| Weight: | 595 gr (incl IC-CM8 battery and antenna) |
| Manufactured: | 19xx-19xx |
| Other: | 16 channels. CCIR selcall |
| Related documents: | |
| Modifications: |
